انواع تابلوهای برق صنعتی

انواع تابلوهای برق صنعتی

انواع تابلوهای برق صنعتی

انواع تابلوهای برق صنعتی: تابلو برق چیست؟این سوال یکی از مهم ترین سوالاتی است برای آن دسته از کسانی که آشنایی با تابلو برق ندارند. تابلو برق عبارتی است از باکسی که در آن تجهیزات برق مانند کلیدها و قطعات کنترلی و حفاظتی  لوازم نمایشگر (ولتاژ، جریان، فرکانس، توان، کسینوس فی و …) در داخل آن نصب می‌شوند.

تابلو برق ها از لحاظ ساختار 

 تابلوهای Metal Enclosed : همانطور که در بالا هم توضیح دادیم تابلوهای برق به شکل محفظه تمام بسته فلزی است (سلول برق) که تمام تجهیزات الکتریکی اعم از کلیدها، ترانسهای جریان و ولتاژ، لوازم اندازه گیری، شینه ها و غیره … در داخل آن نصب می شود. این تابلوها  به دو دسته تقسیم می شوند:

1- تابلوهای METAL CLAD

2- تابلوهای Compartment Type

انواع تابلوهای برق صنعتی

تابلوهای Metal Clad :این نوع تابلو برق ها نوعی دیگر از تابلوهای Metal Enclosed هستند که در آنها، محفظه های مختلف از یکدیگر جدا شده اند. این امر سبب می شود تا اگر خطایی در یکی از محفظه ها رخ داد این خطا به محفظه های دیگر انتقال پیدا نکند و سایر محفظه ها نیز تحت تأثیر آن آسیب ندیده و محفوظ بماند.

تابلو های Metal Clad نیز به خودی خود از  چهار بخش دیگر تقسیم می شوند که عبارت اند از:

 • محفظه باسبار
 • محفظه سر کابل
 • محفظه LV (کنترل) که تجهیزات اندازه گیری، حفاظتی و کنترلی در آن قرار می گیرند.
 • محفظه کلید

تابلوهای Compartment Type: این نوع تابلوها نوعی از تابلوهای Metal Enclose هستند با این تفاوت که در آنها، محفظه های مختلف از یکدیگر جدا نشده اند.

مواردی که باید در طراحی این تابلو ها در نظر گرفته شود :

 • شرایط محیطی (جهت بهره برداری)
 • شرایط لازم برای نصب
 • شرایط حفاظتی

 انواع تابلو از لحاظ محل مونتاژ :

داخلی (Indoor) : همانطور که از نام آن مشخص است تابلو در فضای های داخلی و بسته مانند داخل سالن یا سوله نصب می شود.

فضای باز (Outdoor) : این مدل تابلو هم در فضای باز نصب می شود.

تقسیم بندی تابلوها :

۱-تابلوهای فیکس (Fix) :

انواع تابلو برق صنعتی فیکس (Fix)

تابلوهای ایستاده یا سلول طرح ریتال چند منظوره(Multi Purpose):این تابلوها بصورت ایستاده قرار میگیرند و تابلوهای چند منظوره می باشند وداخل آنها می توان تجهیزات کنترل-قدرت-پنوماتیکی و…نصب کرد.

تابلوهای دیواری(Wall Mounting):این تابلوها به دو دسته تابلوهای روکار(On Surface)و تابلوهای توکار (Flush Mounting)تقسیم میشوند.

تابلوهای (Rack):تابلو هایی هستند که حالت قفسه قفسه دارند و محفظه های اندازه گیری-الکترونیکی-کنترل ومخابراتی و… روی انها نصب می شود.

تابلوهای Swing نوعی از تابلوهای Rack  هستند که دارای در متحرک می باشد  و مزیت ان این است که پشت تجهیزات ان قابل رویت است و دسترسی به پشت تجهیزات فراهم است.این مدل بسیار گران است و درب ان هم شیشه ای است.

۲-تابلوهای کشویی (Withdraw able):

تابلو کشویی

تابلو های کنترل موتورها(Motor Control Center(MCC):این تابلو ها بصورت کشویی ساخته می شود و برای کنترل موتورها ساخته می شود .این تابلوها بخاطر مزیت تابلوهای کشویی بسیارگران هستند.

تابلوهای مرکز قدرت(Power Center):این تابلوها برای تغذیه تابلوهای MCC استفاده میشوند و یک تابلوی توزیع است و میتواند چند تا تابلوی MCC را تغذیه کند در این تابلو ها کلیدها بیشتر از نوع هوایی هستندوبعد از پست اصلی استفاده می شوند.

تابلوهای مدولار:نوع پیشرفته تابلوهای فیکس ایستاده است. هر فیدر به شکل یک مدول در تابلو نصب شده وبه وسیله یک صفحه فلزی از فیدر بالایی وفیدر پایینی خود جدا می شوند  و از لحاظ دسترسی به سر کابل  به دو نوع کلی تقسیم می شوند:

دسترسی از جلو :در این حالت معمولا در کنار درب اصلی تابلو درب کوچکی به نام درب کناری تعبیه شده و اتصالات کابل ها به فیدرها از طریق این درب انجام میشود این نوع سلولها را از لحاظ محل ورود سر کابل های ورودی وخروجی میتوان به ورود از بالا و ورود از پایین تقسیم نمود.

انواع تابلو برق دیواری و ایستاده

انواع تابلو برق دیواری و ایستاده: تابلو برق ها که به عنوان یک جز اصلی در تمام پروژه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد انواع مختلفی دارد که از مهمترین آن ها می توان به تابلوهای دیواری و ایستاده می توان اشاره نمود که هر کدام بسته به آن مکان کارایی خود را دارند اما وظیفه مشترک این تابلو ها و یا نه کل تابلو های برق نگه داری کردن و محافظت از تجهیزات الکترونیکی است در بخش پایین تفاوت هر کدام و مکان های که از آن ها استفاده می شود را بیان میکنیم.

تابلو برق ایستاده: نوع دیگری از تابلو ها هستند که به طور ایستاده روی زمین نصب و مونتاژ می شوند در نوع ایستاده نصب تابلو روی پایه الزامی می باشد و جهت نصب به صورت دیوارکوب استفاده از رول بوت الزامی است توجه داشته باشد که نصب تابلوها بیش از 12 کنتور به صورت دیوارکوب ممنوع می باشد.

تابلو برق ایستاده طرح ریتال آلمان

تابلو برق دیواری: تابلو برق های دیواری همان طور که از نام اش مشخص است روی دیوار نصب می شود این تابلو ها به دو روش روکار و توکار روی دیوار مونتاژ می شوند. برای مثال تابلو ها کنتوری نمونه ای از تابلو های دیواری هستند که در ساختمان ها کاربرد دارند.

تابلو برق کنتوری

انواع تابلو ها برق از لحاظ سطح ولتاژ :

تابلو برق ها از لحاظ قدرت و سطح ولتاژ به دو دسته تقسیم می شوند:

تابلوهای فشار ضعیف یا (LV) تا ۱۰۰۰V

تابلوهای فشار متوسط یا (MV) از ۱۰۰۰V تا ۳۶۰۰۰V

تابلوهای فشار ضعیف :

تابلوهای فشار ضعیف در سطح ولتاژ کمتر از ۱۰۰۰V قرار دارند.

مطابق IEC60439-1 تابلوی فشار ضعیف ترکیبی است از یک یا چند وسیله قطع و وصل (Switching Device)فشار ضعیف همراه با تجهیزات کنترلی، اندازه گیری، نشانگر، حفاظتی، تنظیم کننده و … مربوط به خود که نحوه  کامل مونتاژ و سوار شده و کلیه Interconnection ها و اتصالات الکتریکی و مکانیکی داخلی و قطعات ساختمانی را شامل گردد.ولتاژ تمامی تابلوهای فشار ضعیف معمولأ تا ۶۹۰V و ولتاژ سرویس تا ۴۰۰V می باشند.

تابلوهای فشار ضعیف معمولأ در دو نوع زیر ساخته می شوند :

 • تابلوی ایستاده (Fix) ثابت
 • تابلوی ایستاده (Withdraw able) کشویی
 • تابلوهای فشار متوسط

تابلوهای فشار متوسط در سطح ولتاژ بین ۱۰۰۰V تا ۳۶۰۰۰V قرار دارند.

اجزای اصلی یک تابلو فشار متوسط شامل بدنه، کلید (دژنکتور) و یا کنتاکتور فشار متوسط، رله، باسبار، ترانفورماتور ولتاژ و جریان، لوازم اندازه گیری و تجهیزات کنترلی می باشد.

تابلوهای فشار متوسط به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

تابلوهای فشار متوسط ثابت(Fix)

تابلوهای فشار متوسط کشویی (Withdraw able)

شرکت فنی مهندسی نورآسا

پیج اینستاگرام شرکت نور آسا

  ارسال نظر

  Your email address will not be published. Required fields are marked*