تابلوبرق چیست؟

تابلوبرق متشکل از کلیدهای قطع برق، فیوزها و یا قطع کننده های مدار، در یک سیستم الکتریکی است. که برای کنترل، محافظت و جداسازی تجهیزات الکتریکی استفاده می شود. از تابلو برق هم برای تأمین انرژی در تجهیزات استفاده می شود. تا هم کار انجام شود و هم خطاهای پایین دست رفع شوند. این نوع تجهیزات ارتباط مستقیمی با قابلیت اطمینان منبع برق دارند.

تابلوبرق

تابلو برق فشار قوی در اواخر قرن نوزدهم برای موتورهای عملیاتی و سایر ماشین های الکتریکی اختراع شد. این فناوری به مرور بهبود یافته و اکنون می تواند با ولتاژهای تا 1100 کیلوولت مورد استفاده قرار گیرد.

به طور معمول، تابلوبرق در پست ها در هر دو طرف ولتاژ بالا و پایین ترانسفورماتورهای قدرت بزرگ قرار دارند. تابلو برق در سمت ولتاژ پایین ترانسفورماتورها ممکن است در یک ساختمان، با قطع کننده های ولتاژ متوسط ​​برای مدارهای توزیع، همراه با تجهیزات اندازه گیری، کنترل و حفاظت قرار داشته باشد. برای کاربردهای صنعتی، یک ترانسفورماتور و سیستم توزیع برق ممکن است در یک محفظه ترکیب شود. نام این محفظه پست واحد (USS) است. طبق آخرین تحقیقات یک شرکت تحقیقاتی، انتظار می رود بازار جهانی تجهیزات تابلو تا سال 2029 به 152.5 میلیارد دلار برسد. انتظار می رود افزایش سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پذیر و تقاضای بیشتر برای سیستم های توزیع برق ایمن، این افزایش را ایجاد کند.

کاربرد تابلوبرق

یکی از وظایف اساسی تابلو برق حفاظت است. که قطع جریان اتصال کوتاه و اضافه بار جاری را در سرویس دهی به مدارهای بی پیرایه به همراه دارد. تابلوبرق همچنین امکان جدا کردن مدارها از منابع تغذیه را فراهم می کند. علاوه بر آن، برای افزایش قابلیت دسترسی به سیستم با اجازه دادن به بیش از یک منبع برای تغذیه بار نیز استفاده می شود.

تابلوها اغلب با استفاده از تصویربرداری حرارتی برای ارزیابی وضعیت سیستم و پیش بینی خرابی ها قبل از وقوع بررسی می شوند. روش های دیگر شامل موارد زیر است.

آزمایش تخلیه جزئی (PD)،

استفاده از آزمایشگرهای ثابت یا قابل حمل

آزمایش انتشار صوتی با استفاده از مبدل های نصب شده روی سطح (برای تجهیزات روغن)

آشکارسازهای اولتراسونیک مورد استفاده در تابلو های برق خارجی

سنسورهای دما که روی کابل های تابلو برق تعبیه شده اند می توانند به طور دائمی میزان افزایش دما را کنترل کنند. تجهیزات SF6 برای هشدار از دست دادن فشار، و جلوگیری از کار در صورت کم شدن فشار، همیشه دارای زنگ هشدار و گیربکس هستند.

از صفحه اینستاگرام ما دیدن کنید.

سئو و طراحی سایت توسط تیم تخصصی پیکاما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *