تابلوهای فشار ضعیف فیکس:

تابلوهای فشار ضعیف فیکس شامل راه انداز موتور، مرکز کنترل موتور، کلید مدار ورودی، کلید اتصال بین دو شینه، مصرف کننده های خروجی و سوئیچ فیوز و لوازم جانبی می باشد

که همه این اجزا را در نقشه تک خطی نشان می دهند. کلیدهای قدرت ورودی اگر بیش از یکی باشد باید در حالت عادی بسته باشند. کلیدهای قدرت رابط بین دو شینه می توانند بر اساس شرایط بسته یا باز باشند. در صورت باز بودن زمانی که یکی از کلیدهای ورودی باز شود باید بطور خودکار بسته شود.

تابلوهای فشار ضعیف فیکس

طریقه کار کلید رابط بر اساس شرایط و منطق پروژه که می بایست به تایید کارفرما رسیده باشد انتخاب خواهد شد و در دیاگرام تک خطی و دیتا شیت مربوط به تابلو ذکر خواهد شدلازم به ذکر است دیاگرام تک خطی معمولا فقط اجزای اصلی تابلوی فشار ضعیف را نشان می

دهد. بدنه تابلوها از نوع فلزی، خود ایستا و قابل نصب در کف و دارای اسکلت فلزی چند محفظه ای بوده که با ورق فولادی حداقل 2 میلیمتر پوشیده شده باشد. قطعات دستگاه بسته به خواست کارفرما و مدارک پایه پروژه از قسمت جلو یا پشت تابلو قابل دسترسی می باشند.

تمام تجهیزات لازم می بایست داخل تابلو نصب شده و به طور مناسبی در قسمتهای جداگانه تقسیم شده باشد. جدا سازی داخلی به وسیله جدا کننده ها و یا مهار کننده ها (فلزی یا غیر فلزی) بر اساس استاندارد IEC-60439-1 می باشد.

معمولا درجه حفاظت بدنه تابلو ها در مدارک پایه پروژه ها و بر اساس شرایط محیطی که تابلو ها در آنجا نصب خواهند شد و یا بر اساس خواست کارفرما می باشد ولی عموما درجه حفاظت IP41 برای نصب تابلو ها داخل ساختمان و IP55 برای نصب در محوطه بیرون و هوای آزاد می باشد.

تابلوهای برق فشار ضعیف معمولا در داخل پستهای فرعی برق و یا فضاهایی که دارای هواکش یا دستگاه تهویه است نصب می شوند. تا آنجا که کلاس بندی محیطی اجازه می دهد پستهای فرعی برق و سایر محیطهای سربسته که تابلوی فشار ضعیف در آن نصب می شود در محوطه های ایمن احداث می گردد. مواردی از جمله دمای محل نصب دستگاه، ارتفاع از سطح دریا، درجه رطوبت نسبی و مواردی از این قبیل از جمله شرایط عملیاتی تابلوها می باشند که در دیتا شیت تابلو ذکر می شوند.

تابلوهای برق فشار ضعیف از نظر کاربرد را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد

  • تابلوهای فرمان موتوری که جهت کنترل موتورهای سه فاز ساخته می‌شوند
  • تابلوهای توزیع صنعتی که جهت توزیع جریان در یک واحد صنعتی استفاده می‌شوند
  • تابلوهای بانک خازنی که جهت اصلاح ضریب توان یک کارگاه ساخته می‌شوند
  • تابلوهای توزیع مسکونی که برای توزیع جریان در یک واحد مسکونی ساخته می‌شوند
  • تابلوهای کنترل صنعتی یا تابلوهای PLC که جهت کنترل اتوماتیک فرایندهای صنعتی کاربرد دارند

تابلوهای مارشالینگ که ارتباط بین تابلوهای برق و سیستم کنترل مرکزی (DCS) را فراهم می‌کنند

تابلو برق سلولی ( قدرت ، توزیع ، کنترل)

تابلو برق های سلولی به صورت سلول ایستاده و با درجه حفاظت IP معین (متناسب با درخواست مشتری) بصورت پیچ و مهره ای ساخته می شود. در این تابلو از روبنده های مناسب لولائی مطابق با استانداردهای مربوطه جهت جلوگیری دسترسی به نقاط برق دار استفاده می شود.

ضخامت ورق گالوانیزه و یا روغنی استفاده شده در این نوع تابلو ها ۵/۱ و ۲ میلیمتر بوده و میزان سطح میکرون رنگ متناسب با درخواست مشتری و شرایط محیطی تغییر می کند.

اسکلت این تابلوبرق ها طوری طراحی می شود که کلیه قطعات و لوازم نصب شده در آن با باز کردن درب جلو و روبنده قابل دسترسی باشد تا سرویس و نگهداری این تجهیزات به آسانی انجام گیرد.

جهت رعایت حفظ IP درخواستی درب تابلو های ایستاده با بهره گیری از لاستیک های مخصوص کاملا آب بندی می شود. کلیه لوازم و قطعات تابلو ها در فواصل مناسب با استفاده از پیچ و مهره گالوانیزه به سینی مربوطه نصب می شود.

نحوه چیدمان تابلوها با ارائه جانمائی اولیه توسط نرم افزارهای مربوطه قبل از شروع به کار ساخت تابلو به تائید مشتری می رسد.

تابلو برق  سلول جوشی

در این مدل تمام بدنه تابلو برق بصورت یکپارچه همانند تابلو دیواری به هم جوش شده است و فقط ابعاد آن نسبت به برادر کوچکترش(تابلو برق دیواری) بزرگتر است.

 

تابلو برق  سلول پیچ و مهره

این تابلو برق نیز همانند تابلو سلول جوشی از بدنه یکپارچه جوش شده تشکیل می شود با این تفاوت که در این مدل اجزای داخلی آن بوسیله پیچ و مهره به هم وصل شده و امکان جابجایی و تغییر در اجزای داخلی را دارا می باشد.

 

تابلو برق سلول ریتال

این تابلو برق کاملا با دو مدل قبلی متفاوت بوده و نه تنها اجزای داخلی بلکه بدنه آن نیز با پیچ و مهره به هم نصب شده و حتی قابلیت اتصال چند تابلو برق سلول به هم را نیز دارا می باشد و از مهمترین ویژگی های این تابلو برق داشتن ستون فلزی ساخته شده از ورق به هم تابیده شده و زاویه دار می باشد که استحکام تابلو سلول را نسبت به دو مدل دیگر چند برابر کرده است.

امروزه برای حفاظت بیشتر از تابلو برق در برابر نفوذ مایعات لبه بیرونی تنه تابلو را بصورت ناودانی در میاورند تا در زمان ریز آب بر روی تابلو برق از نفوذ آب جلوگیری کند و بر روی پشت درب تابلو نوار درزگیر فومی نصب می کنند تا در زمان بسته بودن درب تابلو برق بین درب و لبه تابلو برق هیچ روزنه ای باقی نماند و از نفوذ حتی گرد و غبار نیز جلوگیری کند.

در گذشته برای پوشش سطح تابلو برق از رنگ هوا خشک استفاده میشد ولی به دلیل زود خراشیده شدن این مدل رنگ جای خود را به رنگ کوره ای و امروزه به رنگ استاتیک داده است.

در مکان هایی که نیاز به استریل متداول محیط و حتی روی تابلو برق می باشد دیگر نمیتوان از تابلو برق با روکش رنگ استفاده کرد به همین دلیل تابلو برق را برای این محیط ها از ورق استیل می سازند تا نیازی به رنگ آمیزی نداشته باشد.

شرکت فنی مهندسی نور آسا

پیج اینستاگرام شرکت نور آسا

آخرین مقالات منتشر شده


نوشتهٔ پیشین
تابلوهای فشار ضعیف کشویی
نوشتهٔ بعدی
معرفی تابلو برق طرح ریتال

پست های مرتبط

فهرست