تابلو آسانسوری چیست؟

تابلو آسانسوری از مهم ترین تجهیزات و لوازم الکتریکی بسیار زیادی است که در آسانسور وجود دارد. این تابلو یک بورد است که وظیفه کنترل و پردازش فرمان های دریافتی آسانسور را در هر لحظه دریافت کرده و واکنش مناسب را ارسال می کند.

تابلو آسانسوری 1

وظایف تابلو آسانسوری چیست؟

تابلو آسانسوری بخش مهمی از آسانسور است و وظایف مهمی را بر عهده دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

کنترل کردن سرعت: آسانسور باید آرام و نرم حرکت کند. هنگام شروع حرکت و رسیدن به طبقات شوک ناگهانی وارد نکند و در کل سرعت کنترل شده ای داشته باشد. تابلو آسانسور وظیفه حرکت و سرعت نرم آسانسور را بر عهده دارد.

کنترل کردن جهت حرکت: وقتی شما قصد پایین رفتن و یا بالا رفتن در طبقات را دارید، این تابلو وظیفه هدایت کابین را به بالا و یا پایین دارد.

پردازش فرمان های صادرشده از داخل آسانسور و در طبقات: زمانی که شما در داخل آسانسور و یا در طبقات، دکمه ای را روی صفحه آسانسور می فشارید، این پیام به تابلو آسانسوری ارسال شده و پردازش می شود.

کنترل و محافظت برخی تجهیزات: تجهیزاتی مثل در، سوئیچ ها و ترمزها توسط فرمان آسانسور کنترل و حفاظت می شوند.

در واقع، تابلو آسانسوری نقش بسیار حیاطی و مهم را در آسانسورها ایفا می کند. و در هر لحظه موقعیت را بررسی می کند.

تابلو 2

انواع تابلوهای آسانسوری:

این تابلوها انواع متنوعی در بازار دارند. اما دو مدل بسیار رایج وجود دارد:

مدل دوسرعته (SPD2): این مدل از تابلوها در دوسرعت کار می کنند. یعنی موتور آن ها دو سیم پیچ دارد. در آسانسورهایی که تابلو دوسرعته دارند، در بدو حرکت سرعت زیاد است و به مرور کم می شود. این موضوع ممکن است برای برخی افراد حس ناامنی بوجود آورد.

مدل فرمان درایور (VVVF): در آسانسورهایی با این تابلو، در تمامی طول حرکت، با حرکتی نرم و یکنواخت مواجه هستیم. این معمولا برای افرادی که از آسانسور استفاده می کنند، خوشایندتر است. ضمنا این مدل تابلوها در مصرف برق نیز صرفه جویی دارند و موجب طول عمر مفید قطعات تابلو می شوند.

برای هرگونه مشاوره و خرید، با ما در ارتباط باشید. و به صفحه اینستاگرام ما سری بزنید.

طراحی و سئو توسط تیم تخصصی پیکاما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *