تابلو برق توزیع

تابلو برق توزیع

 تابلو برق ها انواع مختلفی داردند و کاربر آن ها نیز با یک دیگر متفاوت است تابلو برق های توزیع مختص تقسیم بندی جریان برق ورودی و انتقال آن هستند. این انتقال می تواند بین شبکه ای از تابلوهای دیگر که هر کدام کاری تخصصی انجام می دهند و یا صرفاً یک تابلو برق چند منظوره صورت گیرد  در واقع این تابلو نوعی منبع تغذیه با حفاظت بالا برای دیگر تابلوها و ماشین آلات است. تقسیم بندی جریان بکمک ادوات مختلفی از جمله MCBها و MCCBها و با در نظر گیری سیستم حفاظت و محاسبات اندازه کابلها و شمشهای مسی صورت می گیرد.

تابلو برق توزیع

کاربرد تابلو برق های توزیع

کارخانجات جهت توزیع برق روشنایی، مصارف عمومی، تامین برق ماشین آلات
ساختمان ها جهت تامین برق مصرفی ساختمان
فرودگاه ها
بیمارستان ها

ساختار تابلوهای توزیع برق

این تابلو نیز مانند دیگر تابلو برق ها ساختاری دارد که از جمله ساختار می توان به

 • ایستاده
 • بارانی
 • دیواری

تابلوی توزیع نیرو نوع ایستاده چند جعبه ای

 1. این تابلو از جعبه های مشابه با ابعاد برابر که به طور مکانیکی به هم متصل می شود و بر روی پایۀ فلزی مشترک یا دیوار قابل نصب است تشکیل شده است. جعبه ها از چدن یا فولاد و یا کائوچوی سخت بوده و هر جعبه در مجموع دارای پنج درب قابل برداشت و نصب در پنج جهت می باشد. بدین ترتیب که درب جلو برای دسترسی به وسایل و درب های جانبی برای اتصال جعبه ها به یکدیگر، عبور اتصالات برقی و یا توسعه تابلو خواهد بود.
 2. تمامی درب ها برای جلوگیری از نفوذ گرد و غبار و آب به داخل جعبه ها، بایستی دارای واشر مخصوص آب بندی باشند. این واشرها حتماً باید بین دو جعبه قرار داده شوند.
 3. شینه ها می بایست بوسیلۀ بست های عایق مخصوص به بدنه جعبه مهار شده و سر شینه ها جهت اتصال به یکدیگر آب نقره کاری و محل لازم برای عبور به جعبه مجاور در طرفین جعبه پیش بینی شود. اتصالات شینه ها به یکدیگر بایستی بوسیلۀ پیچ و مهره مسی یا برنجی صورت پذیرد.
 4. وسایل و تجهیزات داخل هر جعبه بایستی متناسب با جعبه و از یک سازنده باشند.
 5. کاربرد تابلوهای چند جعبه ای برای توزیع نیروی برق در پست برق فضاهای باز مناطق صنعتی و مارخانجات به خصوص در مناطق غباری و مرطوب است.
 6. نمای تابلوی توزیع نیروی برق، نوع چند جعبه ای قابل نصب روی دیوار و یا پایه فلزی در شکل زیر نشان داده است

  ارسال نظر

  Your email address will not be published. Required fields are marked*