اگر بخواهیم تابلو برق چنج اور(changeover) را به بیانی ساده تعریف کنیم؛ باید گفت که تابلو برق چنج اور می تواند به طور خودکار میان دو ورودی برق جابجایی ایجاد کند. تابلو برق چنج اور را ATS نیز می نامند.

تابلو برق چنج اور

برای کسب هرگونه مشاوره و خرید، با متخصصان ما در ارتباط باشید.

برای ایجاد یک سیستم چنج اور، میتوان از دو کلید(کلید دستی و یا کلید موتور دار) و یا کنتاکتور استفاده کرد.

استفاده از دو کلید دستی در سیستم چنج اور، روشی بسیار ارزان است. این روش به شما این امکان را می دهد که به تعداد دلخواه ورودی داشته باشید. علاوه بر این، کلید های اصلی و منبع جایگزین نیز میتوانند آمپراژ های مختلفی داشته باشند. اما این روش معایبی نیز دارد. از معایب کلید های دستی؛ عدم توانایی استفاده از اینترلاک، سخت بودن کار، خاموشی هنگام جا به جایی منبع اصلی و منبع اضطراری و عدم امکان جا به جایی اتوماتیک و …

حال اگر از دو کلید موتور دار در این سیستم استفاده شود، مزایای زیادی را به همراه خواهد داشت. ازجمله، امکان استفاده از اینترلاک الکتریکی، استهلاک کمتر نسبت به روش دستی، امکان داشتن ورودی های نامحدود، امکان داشتن آمپراژ های متفاوت در کلید های اصلی و منبع جایگزین و…

البته این روشی است که هرکسی به سادگی از پس آن برنخواهد آمد. انجام این کار نیاز به آموزش دقیق و یا کمک گرفتن از یک متخصص دارد.

در صورتی که در سیستم چنج اور از دو کنتاکتور استفاده شود، میتوانیم از هر دو اینترلاک الکتریکی و مکانیکی استفاده کنیم. در این حالت سرعت بالاتری را تجربه خواهیم کرد. و جا به جایی بین منبع اصلی و منبع اضطراری را بدون خاموشی امکان پذیر می کنیم.

البته باید در نظر داشته باشیم که کنتاکتور ها در حقیقت مصرف کننده الکتریکی هستند. و برای اینکه اتصال خود را برقرار کنند، نیاز به تغذیه الکتریکی دارند.

طراحی توسط تیم تخصصی پیکاما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *