سکسیونر چیست؟

سکسیونر یکی از مهم ترین وسایلی است که در ایستگاه های برق مورد استفاده قرار می گیرد که در این مقاله از شرکت فنی مهندسی نورآســـا به این سوال که سکسیونر چیست؟ و انواع مختلف آن به همراه  کاربرد آن می پردازیم کاربرد این سکسیونر ها عملا جدا کردن بخش های مختلف از دیگر تجهیزاتی است که دارای ولتاژ برق هستند است.

سکسیونر چیست؟ و انواع مختلف آن

نکته قابل ملاحظه در استفاده از این تجهیز ، عدم قابلیت فرمان دهی در زیر بار است . یعنی بروی سکسیونرها  در حالت On Load نمیتوان مانوری انجام داد چرا که قابلیت قطع و وصل در زیر بار را ندارد و موجب صدمات و خسارات جدی به خود سکسیونر و دیگر تجهیزات میشود . (سکسیونر چیست؟ و انواع مختلف آن)در طراحی سکسیونرها هیچ تمهیدی جهت جلوگیری و محدود کردن قوس های شدید الکتریکی ناشی از باز و بسته کردن مدارات بکار نرفته است به همین خاطر تنها در حالت بی باری قادر به انجام فرمان بروی آن هستیم .( البته در انواعی از سکسیونر های فشار متوسط (20 کیلو ولت ) سکسیونرهای خلا بکار میرود .)

انواع سکسیونر

همانطور که خودتان می دانید سکسیونر ها هم دارای انواع مختلفی هستند که در این مطلب به چند مورد از آنها را نام برده و به کاربرد آنها نیز اشاره می کنیم.

سکسیونر تیغه ای یا اره ای

سکسیونر تیغه ای یا اره ای اغلب در ولتاژ های کم 30 کیلوولت برای قطع و وصل ولتاژ به دلیل داشتن حفاظت مطمئن درزمان عملکرد مورد استفاده قرار می گیرد. تیغه های آن می تواند از ساده به دوبل و از نوع تسمه ای به پروفیلی و میله ای و لوله ای تغییر یابد. نوع اهرمی آن در فشار قوی وفوق فشار قوی کاربرد دارد. این سکسیونرها به دلیل وجود شرایط جوی و وجود تنش های مختلف بایستی طوری نسب شود که در اثر نیروی برف یا باد به راحتی وصل نگردد.

سکسیونر چیست؟ و انواع مختلف آن

سکسیونر کشویی

این سکسیونر در مواقعی استفاده می شود که عمق تابلو کم باشد مانند کیوسک‌ها و قفسه‌ها. این نوع سکسیونر بیشتر به صورت میله ای در جهت عمودی قطع و وصل می شود و بیشتر در فشار متوسط کاربرد دارد.

سکسیونر چیست؟ و انواع مختلف آن

سکسیونر دورانی

این سکسیونر در ولتاژهای بالا ۶۰ و ۱۱۰ کیلوولت مورد استفاده دارد وعملکرد این سکسیونر به صورت دو بازو در یک پل که جهت چرخش آن ها 90 درجه معکوس همدیگر است می باشد، این نوع کلید در شرایط جوی نامناسب مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.

سکسیونر چیست؟ و انواع مختلف آن

سکسیونر قیچی ای یا پانتوگراف

این نوع سکسیونرها بیشتر در شبکه فوق فشار قوی کاربرد دارند و به لحاظ آنکه هر قطب روی یک پایه سوار است لذا از نظر جایگیری در پست حجم کمتری اشغال می کند و بیشتر زیر خط فشار قوی نصب می گردد.

سکسیونر با قطع زیر بار

این سکسیونرها بدلیل جلوگیری از حجم زیاد پست و جلوگیری از مانور اپراتور و همچنین برای جلوگیری از اینترلاک (تنش) بین سکسیونر و دژنکتور طوری طراحی می شوند که برای قطع و وصل خطی کوچک و یا فیدرهای تغذیه و یا راه اندازی موتورهای فشار قوی و همچنین وصل آن ها حدود 5/2 تا 10 برابر قدرت قطع آنهاست و جریان قطع این کلیدها 2 تا 5/2 برابر جریان نامی است. این نوع سکسیونرها دارای محفظه قطع ضعیفی می باشند که از نوع هوایی است.

سکسیونر چیست؟ و انواع مختلف آن

اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *