سیم و کابل اصطلاحاتی هستند که به طور مکرر در زمینه برق و ارتباطات استفاده می شوند. اما مردم گاهی هر دو کلمه را به جای هم به کار می برند. زیرا به نظر مشابه می رسند. اما در واقع کاملاً متفاوت هستند. و در این مقاله، ما به معرفی سیم و کابل می پردازیم.

تفاوت اساسی بین سیم و کابل چیست؟

تفاوت اساسی بین سیم و کابل این است که سیم یک سیم واحد است در حالی که یک کابل یک گروه از هادی ها است. اگرچه این رساناها از ماده مشترکی ساخته شده اند – مس یا آلومینیوم.

معمولاً سیم ها خالی هستند و پیچ خورده اند. اما، بعضی از سیم ها با لایه نازک PVC پوشانده شده اند. و در مورد کابل ها، آن ها به طور موازی کار می کنند و به هم تابیده یا به هم متصل می شوند و یک واحد را تشکیل می دهند. برای اهداف ایمنی، یک غلاف داخلی و خارجی ساخته می شود.

سیم و کابل

کاربردهای مختلف سیم و کابل

از سیم برای حمل برق، تحمل بارهای مکانیکی، انتقال سیگنال های مخابراتی، گرمایش جواهرات، لباس، خودرو یا سایر قطعات تولیدی صنعتی مانند سنجاق، لامپ و سوزن استفاده می شود.

از کابل برای انتقال نیرو، سیگنال های مخابراتی یا انتقال برق استفاده می شود.

انواع سیم و کابل

انواع سیم:

  1. جامد – یک سیم جامد دارای یک رسانای منفرد است و یا عایق است و هم برهنه و معمولاً توسط غلاف رنگی محافظت می شود. این سیم مقاومت کمتری دارد و بهترین استفاده در فرکانس های بالاتر است.
  2. استاندارد – یک سیم استاندارد شامل بسیاری از رشته های سیم نازک است که به هم تابیده شده اند. این سیم ها در مواردی که انعطاف پذیری لازم باشد، استفاده می شوند. می توان از سیم استاندارد برای مدت زمان طولانی استفاده کرد. در مقایسه، سیم استاندارد دارای سطح مقطع بزرگتر از سیم جامد است.

انواع کابل:

  1. کابل جفت پیچ خورده – کابل جفت پیچ خورده شامل 2 کابل است که به هم تابیده شده اند. این پیچاندن می تواند از نویز تولید شده توسط اتصال مغناطیسی جلوگیری کند و بنابراین برای انتقال سیگنال ها استفاده می شود. کابل جفت پیچ خورده معمولاً در ارتباطات داده و مخابرات استفاده می شود.
  2. کابل چند رسانا – این کابل دارای 2 یا بیش از 2 هادی است که عایق بندی شده اند و هدف آنها محافظت از یکپارچگی سیگنال است. هر دو کابل جفت تابیده و چند هادی به عنوان کابل پیکربندی خط متعادل شناخته می شوند.
  3. کابل کواکسیال – یک کابل کواکسیال دارای یک هادی داخلی است که توسط یک هادی فویل خارجی موازی احاطه شده است که توسط لایه های عایق محافظت می شود. در کابل، 2 هادی توسط یک دی الکتریک عایق از یکدیگر جدا می شوند. این کابل ها معمولاً در کابل تلویزیون استفاده می شوند زیرا عملکرد آن نسبت به کابل جفت تابیده پایدارتر است.

به صفحه اینستاگرام ما سر بزنید.

ارائه شده توسط شرکت تخصصی طراحی سایت پیکاما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *