شیرینگ حرارتی

شیرینگ حرارتی در واقع یک روکش پلاستیکی جمع شونده است که کاربرد آن برای عایق کردن سیم ها ، کابل ها ، شینه ها ، اتصالات ترمینال ها از است که در ساخت انواع  تابلو برق های کنتوری تابلو برق های 3 فاز و دیگر تابلو برق ها است. یکی از اصلی ترین موارد که سبب می شود در ساخت تابلو برق از این روکش ها استفاده شود مقاومت آن در برابر فرسودگی، مواد شیمیایی، و تغییرات آب و هوایی و از همه مهم تر جهت تعمیر عایق سیم ها و کابل ها، خوشه بندی، و کد گذاری آنها بر حسب رنگ، مورد استفاده قرار می گیرند.

شیرینگ حرارتی

فرایند نصب شیرینگ حرارتی

فرآیند نصب شیرینگ حرارتی به این صورت است که محیط پیرامون که قرار است توسط شیرینگ عایق شود قرار می گیرد. سپس با استفاده از منبع حرارتی مناسب (مانند سشوار صنعتی)، در معرض حرارت قرار می گیرد (میزان حرارت مورد نیاز هر نوع شیرینگ حرارتی متفاوت است). تحت این درجه حرارت، شیرینگ حرارتی تنها در محور قطری منقبض می شود و تشکیل یک عایق محکم، کیپ، و امن را برای شیء مورد نظر می دهد.

این ویژگی جمع شوندگی که تحت تشعشع قرار گرفتن پلیمر جهت پیوند کووالانسی بین اتم ها که ایجاد می شود باعث می شود ساختار مولکولی پلاستیک را به گونه ای متحول کند که تحت تاثیر گرما قرار نگیرد و ذوب نشود و تنها با دیدن هر بار گرما خاصیت جمع شوندگی پیدا کند. در نتیجه، این فرآیند خاصیتی موسوم به «حافظه پلاستیکی » به پلیمر می دهد، به این معنا که هنگامی که پیوند متقابل («کراس لینک ») در پلیمر ایجاد شده و به قطر بیشتر از قطر اولیه گسترش پیدا می کند، تحت تاثیر میزان مشخصی حرارت به قطر اولیه اش (قطر قبل از تشعشع) باز می گردد.

شاید برایتان جالب باشد که این روکش های حرارتی نیز انواع مختلف دارند که هر کدام ضریب جمع شوندگی خاص خود را دارند که نسبت به زمان انقباض شده آن در مقایسه با اعمال حرارت اندازه ی منبسط شده آن است.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *