معرفی تابلوبرق های طرح سیواکن

تابلوبرق های طرح سیواکن از مهمترین بخش ها در صنعت برق بخش تابلو برق می باشد به طوری که بدون تابلو برق خیلی از کارخانه ها و صنایع قادر به فعالیت نخواهد بود لذا شرکت فنی مهندسی نوآســا با معرفی انواع تابلو برق و کاربرد آن می پردازد و یک دید کلی و کاربردی را از انواع تابلو برق در اختیار شما قرار می دهد.این تابلوها به صورت بازاری نام گذاری شده و به صورت مختصر کاربرد هر کدام بیان می شود.

معرفی تابلوبرق های طرح سیواکن

 

کاربرد تابلو برق های سیوا کن

همانطور که خودتان هم می دانید تابلو برق ها کاربرد های مختلفی دارند تابلو برق های طرح سیواکن بیشتر در مراکز پر مصرف با آمپراژ های بالا مورد استفاده قرار می گیرد.این تابلو برق ها نسبت به دیگر تابلو های مثل تابلو برق کنتوری به نسبت فضای زیادی را آشغال می کنند و معمولان در کارخانه های بزرگ ، پست های برق ، نیروگاه ها مترو و مکان هایی که نیاز بیشتری به مصرف برق با آمپراژ های مختلف می باشد کاربرد و مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از دلایلی که سبب شده جزء یکی از پرکاربردترین طرح های تابلو محسوب شود حالت کشویی بودن آن است همانطور که می دانید تمامی تابلو ها از طریق شینه ها به هم کوپل الکتریکی می شوند.فیدر های خروجی که برای تغذیه مصرف کننده ها وجود دارد با عنوان کشو شناخته می شود و هر کشو باری را تغذیه می کند.این بار می تواند برق ورودی موتور ، روشنایی یا تغذیه یک تجهیز الکتریکی باشد. این تابلو ها امنیت بسیار زیادی نسبت به دیگر مدل ها دارد ولی مشکلی که برای این تابلو ها وجود دارد هزینه اجرایی بالا آن است.

شینه های ارتباطی در بالای هر سلول قرار می گیرد و برای تغذیه فیدر ها از فینگرها استفاده می شود که به صورت عمودی در پشت سلول های خروجی قرار گرفته است.تجهیزات زیادی برای نصب و مونتاژ این تابلو ها مورد نیاز است.هر کشو برای خود یک تابلو کوچک به شمار می رود این موضوع از یک طرف می تواند نکته عطف این تابلو به شمار اید و این به خاطر کشویی بودن آن است که سبب می شود سرویس و تعمیر نسبت به دیگر مدل ها آسان باشد سه عدد کابل به رنگ های قرمز ، زرد ، آبی از طریق فینگر به شینه ها متصل می شود و برق ورودی کشو را تامین می کند که یکی از سه کابل ها که از سمت کلید وصل می شود به عنوان ورودی و تغذیه و سه کابل دیگر که از سمت چپ به خروجی کناکتور متصل می شود به عنوان خروجی و به سمت مصرف کننده هدایت می شود.

بسته به نوع طراحی و درخواست کارفرما این کشو ها می توانند ساده یا موتوردار باشند.که در این صورت نوع کلید آنها فرق می کند که نوع کلید موتور دار قابلت فرمان پذیری از اتاق کنترل را دارد.

20140515_103009

شامل سه کلید اصلی بوده که دو تا از آن ها مربوط به ورودی و سومی مربوط به کوپلینگ می باشد. ورودی ها از طریق برق شهر یا ژنراتور تغذیه شده و در صورت قطع برق شهر کلید کوپلینگ ورودی دوم را وارد مدار کرده و فیدرهای خروجی را تغذیه می کند.فیدرهای خروجی ممکن است فیوز مینیاتوری یا کلید های کامپکت باشد.

مهمترین بخش تابلوهای طرح سیواکن مونتاژ مکانیکی آن می باشد که به نوبه خود از پیچیدگی خاصی برخوردار است.

در تصویر زیر یک نمونه از بدنه تابلو برق سیواکن که مربوط به فیدر خروجی می باشد را مشاده می کنید.

20140907_175642

هر کشو در داخل یکی از طبقات قرار می گیرد و فینگر های ورودی و خروجی کشو از طریق شینه هایی که به صورت عمودی پشت این سلول کشیده می شود اتصال الکتریکی خود را برقرار می کند.

لینکدین

پیج اینستاگرام شرکت نور آسا

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *